Z LdV projektom mobilnosti SOPRA smo vsebinsko zaključili leta 2004 začet Leonardo da Vinci pilotski projekt Social Return, ki je postavil temelje holističnega pristopa obravnavanju in usposabljanju oseb s posebnimi potrebami na podlagi primerjave pristopov na Islandiji, Nizozemskem, v Italiji, Litvi in Sloveniji. Vsi partnerji v Ldv Mobility projektu SOPRA nadaljujemo delo na tem področju in potrjujemo rezultate predhodnega pilotskega projekta.
V enotedenski delavnici, kjer so bili kombinirani obiski sorodnih islandskih institucij in izmenjava izkušenj z drugimi udeleženci projektov mobilnosti (iz Litve in Nizozemske) smo se prepričali o rezultatih pristopa v stiku s kandidati, usposobljenimi na tečajih v okviru preteklega projekta. V naši skupini so bili trije udeleženci s posebnimi potrebami iz tečajev v Sloveniji, ki sedaj nadaljujejo svoje delo in tako nastopajo v dvojni vlogi – kot bivši kandidati in sedaj izobraževalci. V projektu mobilnosti smo bile vključene organizacije, ki smo sodelovale že v prejšnjem projektu. Na ta način smo skupaj postavile trajen most za nadaljevanje dela, začetega pred leti. Naš cilj je bil širjenja znanja izobraževalcev in organizatorjev usposabljanj, ki sodelujejo v postavitvi izobraževalnih modelov za osebe s posebnimi potrebami v vseh vključenih državah. Preverili smo, kako uspešen je uporabljen način izboljšave znanja in s tem kakovosti življenja za posameznike, ki prejemajo to znanje na usposabljanju v prilagojenih tečajih.
Delavnico je organizirala partnerska organizacija iz Islandije. Udeležili smo se je izobraževalci, organizatorji in osebe s posebnimi potrebami, ki bodo v prihodnje nastopale kot mentorji iz vseh partnerskih držav. Delavnica je potekala konec meseca septembra 2007 v Reykjaviku in okolici v organizacijah (podrobnejša poročila so priložena), ki se ukvarjajo z usposabljanjem in rehabilitacijo oseb s posebnimi potrebami. Sestavni del obiska so bile predstavitve skupine oseb s posebnimi potrebami. Mi smo našo izvedli zadnji dan delavnice in poželi veliko zanimanja med sodelujočimi - med drugimi tudi vodja programa LdV Islandija Maria Gylfadottir, in namestnica islandskega ministra za socialne zadeve. Ves čas so potekale aktivnosti sodelovanja in izmenjave izkušenj med vsemi udeleženci delavnice.